CSB20AC1W - 20A 120/277VAC B+S Wire Comm SP SW WH
Legrand-Pass & Seymour
Catalog Number
CSB20AC1W
Manufacturer
Legrand-Pass & Seymour
Manufacturer's Part Number
CSB20AC1-W
Description
20A 120/277VAC B+S Wire Comm SP SW WH
Toggle Switch, 1 Pole, 20 A, 120/277 V Ac, Nylon Material, Silver Cadmium Oxide Contact Material, White, Grounding Connection, Wall Mount, 1.320 (L) X 1.073 (W) X 3.281 (H) In, -40 °C Operating Temperature, +115 °C Operating Temperature, 0.17 LB
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Gen Purpose Wiring Devices - Gen Purpose Switches Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Industrial Receptacles
UNSPSC
N/A
UPC/EAN/GTIN
785007126099 / 0785007126099 / 00785007126099
Weight per unit
0.1692 (lbs/each)
Unit
Standard Packaging
Stock Availability
Local Store
Find nearby stock
All Stores
567
Resources
Images
CSB20AC1W - Small Image
CSB20AC1W - Large Image
CSB20AC1W - Large Image
Other Links
CSB20AC1W - Other
CSB20AC1W - Other
CSB20AC1W - Other
CSB20AC1W - Other
Brochures
CSB20AC1W - Brochure
Suggest Substitute Item
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
These alternate items can be purchased instead of CSB20AC1W.
Jump To:
Similar Items
Similar items are close alternatives to CSB20AC1W, though they may not be 100% alike.
Construction 1-Pole Switch, Back and Side-Wire, 20A 120/277V.