CSB20AC1BK - 20A 120/277VAC B+S Wire Comm SP SW BK
Legrand-Pass & Seymour
In-Stock: 53 available at other locations ( find a store with stock)
Catalog Number
CSB20AC1BK
Manufacturer
Legrand-Pass & Seymour
Manufacturer's Part Number
CSB20AC1-BK
Description
20A 120/277VAC B+S Wire Comm SP SW BK
Construction 1-Pole Switch, Back and Side-Wire, 20A 120/277V.
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Gen Purpose Wiring Devices - Gen Purpose Switches Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Industrial Receptacles
UNSPSC
N/A
UPC/EAN/GTIN
785007108941 / 0785007108941 / 00785007108941
Weight per unit
0.1692 (lbs/each)
Unit
Carton
Standard Packaging
Stock Availability
Nacogdoches
0 (Find nearest stock)
All Stores
53
Resources
Images
CSB20AC1BK - Small Image
CSB20AC1BK - Large Image
Other Links
CSB20AC1BK - Other
CSB20AC1BK - Other
CSB20AC1BK - Other
CSB20AC1BK - Other
Brochures
CSB20AC1BK - Brochure
Suggest Substitute Item
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Features
Amperage Rating
20
Insulation
False
Material
Thermoplastic
Number Of Gangs
1
Poles
Voltage Rating
120/277
Wattage
Wire Size
#14 - #10 Awg
Material, Color, and Finish
Finish
Matte
Dimensions and Weight
Size
3.3"
Descriptions
Description
Extra Long Description
P&S CSB20AC1BK 20A 120/277VAC B+S W
Features
Single Piece Plated Steel Mounting Strap
Long Description
Product Type
Special Features
High strength toggle, heavy duty toggle bumpers, locking support
Additional Information
Contact Rating
20 Amp, 120/277 VAC
Indoor/Outdoor
Indoor
Load Rating
20 A @ 120/277 VAC
Load Type
CFL, LED, Xenon, Universal, Fluorescent, Incandescent, Halogen
Mounting Type
Wall Box
Number Of Switches
1.0
Switch Type
Toggle
Throw Type
Single Throw
Voltage
120 VAC, 277 VAC