500T3QCL130V - 500W 130V T3 Double End Quartz Halogen Lamp
Sylvania
Catalog Number
500T3QCL130V
Manufacturer
Sylvania
Manufacturer's Part Number
500T3Q/CL-130V/58997
Description
500W 130V T3 Double End Quartz Halogen Lamp
Tungsten Halogen Double End T3 Quartz Clear Finish RSC 500WATT 130volt
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Halogen Lamps - Reflector Double Ended T Shape Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Quartz
UNSPSC
39101601 - Halogen lamps
UPC/GTIN
046135589973 / 00046135589973
Weight per unit
0.03 (lbs/each)
Unit
Standard Packaging
Stock Availability
Local Store
Find nearby stock
All Stores
81
Resources
Images
Large Image - Large Image
Small Image - Small Image
500T3QCL130V - Small Image
500T3QCL130V - Large Image
Other Links
500T3QCL130V - Other
500T3QCL130V - Other
500T3QCL130V - Other
Attachments
500T3QCL130V - Specification Sheet
Tech Bulletins
500T3QCL130V - Tech Bulletin
Suggest Substitute Item
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Total availability: 81
Location search:
These alternate items can be purchased instead of 500T3QCL130V.
Jump To:
Similar Items
Similar items are close alternatives to 500T3QCL130V, though they may not be 100% alike.
Quartz Lamp, 3000 K, 11100 LM Brightness (Lumens), 500 W, 120 V, 2000 H Average ...