A173T150SF - Pole Light
Rab Lighting Inc
Available from manufacturer.
Call nearest store for Item Price
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
A173T150SF
Manufacturer
Rab Lighting Inc
Manufacturer's Part Number
A17-3T150SF
Description
Pole Light
Arealights 21593.6 Lumens A17 Type Iii 150W Led 120V-277V Slipfitter Bronze
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Enhanced Commodity Codes - Lighting Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Led Canopy, Parking, Pole Mounted & Roadway Lighting
UNSPSC
39112102 - Light emitting diode LED optic lighting
UPC/GTIN
192552003063 / 00192552003063
Weight per unit
12.26 (lbs/each)
Stock Availability
Nacogdoches
Images
A173T150SF - Large Image
A173T150SF - Small Image
Attachments
A173T150SF - Specification Sheet
Brochures
A173T150SF - Brochure
Other Links
A173T150SF - Other
A173T150SF - Other
Suggest Substitute Item
Features
Amperage Rating
1.21A/0.97A/0.81A @120V 0.70A/0.56A/0.47A @208V 0.63A/0.51A/0.42A @240V 0.53A/0.45A/0.38A @277V
Shape
Rectangular
Voltage Rating
Wattage
150
Material, Color, and Finish
Color
Bronze
Descriptions
Description
POLE LIGHT
Extra Long Description
RAB A17-3T150SF Area A17 T3 150W LE
Long Description
Product Type
Area A17 T3 150W Led Slipfitter BZ