LED255T5H048GC50 - 25W Led T5HO 48" 50K Ballast Compatible Glass
Keystone Technologies
In-Stock: 583 available at other locations ( find a store with stock)
Catalog Number
LED255T5H048GC50
Manufacturer
Keystone Technologies
Manufacturer's Part Number
KT-LED25.5T5HO-48GC-850-S-CP
Description
25W Led T5HO 48" 50K Ballast Compatible Glass
T5 Led Lamp, 5000 K, 3300 LM Brightness (Lumens), 25 W, 120 to 277 V Ac, Glass Material, 50000+ H Average Life, G5 Miniature Bi-Pin Base, Non Dimmable, 0.69 In Diameter, 45.20 In Length, >0.9 Power Factor, -4 °F Operating Temperature, +113 °F Operating Temperature, 5 Yr Warranty
Categories
Led Lamps & Modules - Shape & Circular Lamps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Led Linear Straight(Fluor Replacement), U-Shape & Circular Lamps
UNSPSC
N/A
UPC/GTIN
890949013137 / 00890949013137
Weight per unit
0.48 (lbs/each)
Unit
Standard Packaging
Stock Availability
Nacogdoches
0 (Find nearest stock)
All Stores
583
Resources
Specifications Sheets
LED255T5H048GC50 - Specification Sheet
Suggest Substitute Item
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Features
Material
Glass
Shape
T5
Voltage Rating
120 to 277 V ac
Wattage
25 W
Material, Color, and Finish
Base Type
G5 Miniature Bi-Pin
Color Rendering Index
>80
Color Temperature
5000 k
Color Temperature In Kelvin
5000
Dimensions and Weight
Diameter
0.69 in
Length
45.20 in
Descriptions
Additional Information
Environmentally Friendly: No Mercury Used;Instant Startup;100+ Lumens per Watt
Commodity Description
Led Linear Fluorescent Straight, U-Shape & Circular Lamps
Description
25W LED T5HO 48" 50K GLS
Extra Long Description
Long Description
Product Type
T5 LED Lamp
Short Description
T5 LED Lamp, 5000K, 3300 lm, 25W
Additional Information
Average Life
50000+ h
Beam Spread Angle
240 Degree
Brightness (Lumens)
3300 lm
Glass Finish
FROSTED
Intensity
3300 Lumen
Item
LED Tube
Maximum Operating Temperature
+45 °C;+113 °F
Minimum Operating Temperature
-20 °C;-4 °F