LED12T836GC840D - *Discontinued* 12W Led T8 36" 40K Line Voltage
Keystone
Catalog Number
LED12T836GC840D
Manufacturer
Keystone
Manufacturer's Part Number
KT-LED12T8-36GC-840-D-CP
Description
*Discontinued* 12W Led T8 36" 40K Line Voltage
T8 Led Lamp, 240 ° Beam Angle, >83, 4000 K, 1250 LM Brightness (Lumens), 12 W, 120 to 277 V Ac, 0.108 A @ 120 V Ac;0.043 A @ 277 V Ac, Frosted, Glass Material, 50000+ H Average Life, G13 Medium Bi-Pin Base, Non Dimmable, 1.10 In Diameter, 35.19 In Length, >0.9 Power Factor, -4 °F Operating Temperature, +113 °F Operating Temperature, 5 Yr Warranty
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Led Lamps & Modules - Shape & Circular Lamps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Led Linear Straight(Fluor Replacement), U-Shape & Circular Lamps
UNSPSC
N/A
UPC/EAN/GTIN
890949009314 / 0890949009314 / 00890949009314
Weight per unit
0.55 (lbs/each)
Unit
Carton
Stock Availability
Local Store
Find nearby stock
All Stores
31
Resources
Images
Large Image - Large Image
Small Image - Small Image
LED12T836GC840D - Small Image
LED12T836GC840D - Large Image
Attachments
LED12T836GC840D - Specification Sheet
Specifications Sheets
Suggest Substitute Item
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Total availability: 31
Location search:
Distribution Centers
Location Stock Available
Bossier City
1 View Store
Oklahoma City
23 View Store
A-L
Location Stock Available
These alternate items can be purchased instead of LED12T836GC840D.
Jump To:
Similar Items
Similar items are close alternatives to LED12T836GC840D, though they may not be 100% alike.
11W Led T8 Tube, 1500 Lumen, Glass Construction, 3FT, Color Select 3000/3500/400...
  • Our Part #: L11T836G8CSJDX2
  • Nacogdoches Availability: 6
  • Total Availability: In Stock
  • MFR Part #: KT-LED11T8-36G-8CSJ-DX2
  • Manufacturer: Keystone Technologies
  • Find: Similar Items
L11T836G8CSJDX2 - Keystone Technologies
Nacogdoches Availability: In Stock
Total Availability: In Stock
Book Price
Each
QTY:
Add
12W Led T8 36" 40K Line DBL/SNGL Ended 1450LM