L36HIDE26850DG2 - 36W Led Hid Repl 50K Med Base
Keystone Technologies
Catalog Number
L36HIDE26850DG2
Manufacturer
Keystone Technologies
Manufacturer's Part Number
KT-LED36HID-E26-850-D /G2
Description
36W Led Hid Repl 50K Med Base
Hid Replacement Led Lamp, 50000+ H Average Life, E26 (Medium) Base Type, 360 ° Beam Angle, 5100 LM Brightness (Lumens), >83 Color Rendering Index, 5000 K Color Temperature, 0.14 A @ 277 V;0.32 A @ 120 V Current Rating, 3.43 In Diameter, Not Dimmable, 8.98 In Height, IP64 Ip Rating, Made In Usa, 16 CT Package Quantity, Culus Listed;Rohs Compliant, Instant Start Type, 120 to 277 V Ac Voltage Rating, 5 Yr Warranty, 36 W Wattage
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Lamps & Bulbs - Hid High Intensity Discharge L Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Led Specialty Lamps & Modules
UNSPSC
UPC/EAN/GTIN
Weight per unit
2.1 (lbs/each)
Unit
Standard Packaging
Stock Availability
Local Store
Find nearby stock
All Stores
3
Resources
Images
L36HIDE26850DG2 - Small Image
L36HIDE26850DG2 - Large Image
Specifications Sheets
L36HIDE26850DG2 - Specification Sheet
Suggest Substitute Item
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Total availability: 3
Location search:
Distribution Centers
Location Stock Available
A-L
Location Stock Available
Hobbs
3 View Store
M-Z
These alternate items can be purchased instead of L36HIDE26850DG2.
Jump To:
Similar Items
Similar items are close alternatives to L36HIDE26850DG2, though they may not be 100% alike.
Ge Lighting, Led, 35 WTT, 120 to 277 V, Initial:5000 LM, ED17, 50000 HR Average ...