LED10DA19840 - *Discontinued* 10W Led A19 Dim 40K 80CRI 800LM
Ge Current, A Daintree Company
Info icon No longer available or discontinued by the manufacturer.
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
LED10DA19840
Manufacturer
Ge Current, A Daintree Company
Manufacturer's Part Number
LED10DA19/840
Description
*Discontinued* 10W Led A19 Dim 40K 80CRI 800LM
A19 Led Lamp, 120 ° Beam Angle, 80, 4000 K, 800 LM Brightness (Lumens), 10 W, 120 V, White, Glass Material, 15000 H Average Life, E26 Medium Screw Base, Dimmable, 4.4 In Length
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Led Lamps & Modules - Led A-Line A Shape Lamps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Led A-Line Shape Lamps
UNSPSC
39112102 - Light emitting diode LED optic lighting
UPC/GTIN
043168691338 / 00043168691338
Weight per unit
0.29 (lbs/each)
Unit
Standard Packaging
Stock Availability
Local Store
Find nearby stock
All Stores
10
Resources
Images
LED10DA19840 - Small Image
LED10DA19840 - Small Image
LED10DA19840 - Large Image
LED10DA19840 - Large Image
Attachments
LED10DA19840 - Specification Sheet
Brochures
LED10DA19840 - Brochure
Other Links
LED10DA19840 - Other
Suggest Substitute Item
Total availability: 10
Location search:
Distribution Centers
Location Stock Available
A-L
Location Stock Available
These alternate items can be purchased instead of LED10DA19840.
Jump To:
Similar Items
Similar items are close alternatives to LED10DA19840, though they may not be 100% alike.
Compact Fluorescent Lamp, E26 Medium Screw Base, R30 Bulb Shape, 82, 10000 H Ave...
  • MFR Part #: FLE14HT3/2/841
  • Manufacturer: Ge By Current Lamps
  • Find: Similar Items
FLE14HT32841 - Ge By Current Lamps
Check local availability
Total Availability: In Stock
Book Price
Request Quote
Call nearest store for Item Price
10W Led A19 Dim 40K 80CRI 800LM
  • MFR Part #: LED10DA19/840/E-4PK
  • Find: Similar Items
LED10DA19840E4PK - Ge By Current Lamps
Check local availability
Total Availability: In Stock
Book Price
Request Quote
A19 Omni-Directional Bulb, 60W Equivalent, E26 Medium Base, 4000K, 80 Cri