THHN12STRD500 - THHN 12 STR Red 500'
Southwire
In-Stock: 7,000 available locally (Nacogdoches, TX ) ( change location)
QTY:
Feet
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
THHN12STRD500
Manufacturer
Southwire
Manufacturer's Part Number
Description
THHN 12 STR Red 500'
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Copper Building Wire - Thhn-T90-Str (Stranded) Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Building Wire
UNSPSC
26121517 - Copper wire
UPC/GTIN
032886229206 / 00032886229206
Weight per unit
0.024 (lbs/ft)
Price & Packaging
Minimum Order Quantity
500 Feet
Unit
Reel
Standard Packaging
Stock Availability
Nacogdoches
7,000 Feet (Check another store)
All Stores
1,863,500 Feet
Resources
Images
Large Image - Large Image
Small Image - Small Image
THHN12STRD500 - Small Image
THHN12STRD500 - Large Image
THHN12STRD500 - Large Image
THHN12STRD500 - Video
Attachments
THHN12STRD500 - Specification Sheet
Other Links
THHN12STRD500 - Other
THHN12STRD500 - Other
Suggest Substitute Item
Features
Conductor Size
#12 AWG
Current Rating
20 A
Number Of Conductors
1
Voltage Rating
600 V
Material, Color, and Finish
Color
Red
Conductor Material
Annealed Copper
Insulation Material
PVC
Jacket Material
Nylon
Dimensions and Weight
Length
500
Overall Length
500 ft
Descriptions
Additional Information
Description
THHN 12 STR RED 500'
Extra Long Description
SWC 22966601 THHN 12 Str Cu Rd 500S
Features
Long Description
Product Type
THHN Building Wire
Short Description
THHN Building Wire, 12 AWG, Stranded, Annealed Copper, Yellow, 500
Additional Information
Insulation Thickness
15 mil
Made In USA
yes
Maximum Operating Temperature
90 °C