LUGKIT400 - Main Lug Kit 400A 1 or 3PH
Eaton
In-Stock: 2 available locally (Nacogdoches, TX ) ( change location)
Catalog Number
LUGKIT400
Manufacturer
Eaton
Manufacturer's Part Number
LUGKIT400
Description
Main Lug Kit 400A 1 or 3PH
Lug Kit, 400 A, 4.5 In Overall Height, 10.25 In Overall Width, 5.45 LB
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Power Distribution Panelboards - Accessories Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Breaker Connector and Mounting Kits & Other Accessories
UNSPSC
39121103 - Panelboards
UPC/GTIN
786687009917 / 00786687009917
Weight per unit
5 (lbs/each)
Stock Availability
Nacogdoches
2 (Check another store)
All Stores
368
Resources
Other Links
LUGKIT400 - Other
Brochures
LUGKIT400 - Brochure
Attachments
LUGKIT400 - Specification Sheet
Specifications Sheets
Images
LUGKIT400 - Small Image
LUGKIT400 - Large Image
Suggest Substitute Item
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Features
Current Rating
400 A
Descriptions
Description
MAIN LUG KIT 400A 1 OR 3PH
Extra Long Description
ETN LUGKIT400 MAIN LUG KIT 400A 1 O
Features
Long Description
Product Type
Lug Kit
Short Description
Lug Kit, 400 A, 4.5 in (H) x 10.25 in (W)
Special Features
Additional Information
Accessory Type
Lug Kit
Dimensions
12.0000 IN X 10.2500 IN X 4.5000 IN
Overall Height
4.5 in
Overall Width
10.25 in