XTCR032C21TD - Contactor 3P FVR 32A Frame C 2NO1NC 24-27VDC Coil
Eaton
In-Stock: 2 available at other locations ( find a store with stock)
Catalog Number
XTCR032C21TD
Manufacturer
Eaton
Manufacturer's Part Number
XTCR032C21TD
Description
Contactor 3P FVR 32A Frame C 2NO1NC 24-27VDC Coil
Eaton XT IEC Contactor, 32A, 24-27 VDC, 2NO-2NO, 32A, Frame C, 45 MM, 3, 5/ 10, 10, 20, 25 HP (1/3PH @115, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-Pole, Reversing, XT IEC Series, Screw Terminals, Full Voltage Reversing Contactor
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Contactors - Iec Contactors Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
IEC/Freedom Contactor
UNSPSC
39121529 - Contactors
UPC/GTIN
782116885695 / 00782116885695
Weight per unit
2.45 (lbs/each)
Stock Availability
Nacogdoches
0 (Find nearest stock)
All Stores
2
Resources
Attachments
XTCR032C21TD - Specification Sheet
Images
XTCR032C21TD - Small Image
XTCR032C21TD - Large Image
XTCR032C21TD - Large Image
XTCR032C21TD - Large Image
Other Links
XTCR032C21TD - Other
XTCR032C21TD - Other
XTCR032C21TD - Other
Suggest Substitute Item
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Dimensions and Weight
Depth
4.75
Height
4.5
Width
7.5
Descriptions
Description
Extra Long Description
ETN XTCR032C21TD Eaton XT IEC conta
Features
Fill
Long Description