XTCE040D00B - Contactor 3P FVNR 40A Frame D 220/50 240/60 Coil
Eaton
In-Stock: 149 available at other locations ( find a store with stock)
Catalog Number
XTCE040D00B
Manufacturer
Eaton
Manufacturer's Part Number
XTCE040D00B
Description
Contactor 3P FVNR 40A Frame D 220/50 240/60 Coil
IEC Contactor, Full Voltage, Non-Reversing Type; Frame 55 Millimeter Size; Ul, Csa, Ce Approval; IP20 Enclosure; 63 Amp (Ul Continuous), 40 Amp (Ac-3), 60 Amp (Ac-1) Current Rating; 3 Pole(S); IEC Construction Standard
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Contactors - Iec Contactors Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
IEC/Freedom Contactor
UNSPSC
39121529 - Contactors
UPC/EAN/GTIN
015082777658 / 4015082777654 / 04015082777654
Weight per unit
2 (lbs/each)
Stock Availability
Nacogdoches
0 (Find nearest stock)
All Stores
149
Resources
Attachments
XTCE040D00B - Specification Sheet
Installation Sheets
XTCE040D00B - Installation Sheet
Images
XTCE040D00B - Large Image
Suggest Substitute Item
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Features
Current Rating
63 Amp (UL Continuous), 40 Amp (AC-3), 60 Amp (AC-1)
Poles
3 in
Dimensions and Weight
Size
Frame 55 Millimeter
Descriptions
Additional Information
RoHS Compliant; Temperature Rating -25 to 50 Deg C
Commodity Description
IEC CONTACTORS
Description