C25BNB230B - Compact 2P 30A Cont SCR Term Quad QC 240VAC Coil
Eaton
In-Stock: 374 available at other locations ( find a store with stock)
Catalog Number
C25BNB230B
Manufacturer
Eaton
Manufacturer's Part Number
C25BNB230B
Description
Compact 2P 30A Cont SCR Term Quad QC 240VAC Coil
Definite Purpose Control - Contactor, Compact Body Type, 2 Poles, 30 A, 208 to 240 V Ac, 40 A Resistive Load, 2 HP (115 V);5 HP (230 V);1.5 KW (115 V);3.7 KW (230 V) Motor Power, Quick Connect Terminal Connection, -13 °F Operating Temperature, +158 °F Operating Temperature, Din Rail Mount, 50 to 60 HZ, 3.19 In Overall Height, 2.32 In Overall Length, 1.97 In Overall Width, 0.5 LB
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Contactors - Definite Purpose Contactors Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
DP Contactors
UNSPSC
39121529 - Contactors
UPC/GTIN
786685116037 / 00786685116037
Weight per unit
0.6 (lbs/each)
Stock Availability
Nacogdoches
0 (Find nearest stock)
All Stores
374
Resources
Other Links
C25BNB230B - Other
Images
C25BNB230B - Small Image
C25BNB230B - Large Image
C25BNB230B - Large Image
Attachments
C25BNB230B - Specification Sheet
Suggest Substitute Item
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Features
Current Rating
30 A
Dimensions and Weight
Depth
2.32
Height
3.19
Overall Length
2.32 in;59 mm
Width
1.97
Descriptions
Description
Extra Long Description
ETN C25BNB230B COMPCT 2P 30A CONT S
Features
Long Description
Product Type
Definite Purpose Control - Contactor
Short Description
Definite Purpose Control - Contactor, 3P, 30 A, 208 to 240 VAC, Motor and Power Control Equipment, 50 to 60 Hz
Special Features
Additional Information
Body Type
Compact
Coil Voltage
208 to 240 V ac
Connection Type
Quick Connect Terminal
Enclosure Type
Open with metal mounting plate
Maximum Operating Temperature
+158 °F;+70 °C
Minimum Operating Temperature
-13 °F;-25 °C
Motor Power
2 hp (115 V);5 hp (230 V);1.5 kW (115 V);3.7 kW (230 V)
Mounting Type
DIN Rail Mount
Overall Height
3.19 in;81 mm
Overall Width
1.97 in;50 mm
Resistive Load
40 A
Standards Met
UL Listed;CSA Certified;CE Certified;RoHS Compliant
Manufacturer Information
Brand
EATON CUTLER-HAMMER
Manufacturers Part Number
C25BNB230B
GTIN
UPC
Taxonomies, Classifications, and Categories
Category Description
DP CONTACTORS
Type
Definite purpose contactor
Packaging
Weight
0.5 lb;0.2 kg
Weight per each
0.6
Carton
1
Uses, Certifications, and Standards
Application
Motor and Power Control Equipment
Frequency Rating
50 to 60 Hz