HD6135FB - Heat Det 120V/Batt Bkup
BRK
In-Stock: 343 available at other locations ( find a store with stock)
Catalog Number
HD6135FB
Manufacturer
BRK
Manufacturer's Part Number
HD6135FB
Description
Heat Det 120V/Batt Bkup
Heat Alarm, Thermistor Sensor, 0.05 A, 120 V Ac, 85 DB @ 10 FT Sound Level, White, -10 °F Operating Temperature, +100 °F Operating Temperature, 5.6 In Overall Width, 2.0 In Overall Height, 7.3 Oz
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Fire Detection & Alarm Equipt - Fire & Alarm Monitors & Systms Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Security & Fire Alarm Systems
UNSPSC
46191502 - Heat detectors
UPC/GTIN
029054508102 / 00029054508102
Weight per unit
0.75 (lbs/each)
Unit
Standard Packaging
Stock Availability
Nacogdoches
0 (Find nearest stock)
All Stores
343
Resources
Images
HD6135FB - Large Image
HD6135FB - Small Image
HD6135FB - Large Image
HD6135FB - Large Image
HD6135FB - Large Image
HD6135FB - Large Image
HD6135FB - Large Image
HD6135FB - Large Image
HD6135FB - Large Image
Specifications Sheets
HD6135FB - Specification Sheet
Other Links
HD6135FB - Other
HD6135FB - Other
Brochures
HD6135FB - Brochure
Attachments
HD6135FB - Specification Sheet
Suggest Substitute Item
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Features
Current Rating
0.05 A
Voltage Rating
120 V ac
Material, Color, and Finish
Color
White
Enclosure Material
Plastic
Descriptions
Description
HEAT DET 120V/BATT BKUP
Extra Long Description
BRK HD6135FB 120V AC 135F Rate-of-R
Features
Long Description
Product Type
Heat Alarm
Short Description
Heat Alarm, Thermistor, 0.05 A, 85 dB @ 10 ft
Special Features
Latching Alarm Indicator
Additional Information
Alarm Type
Heat Alarm
Dimensions
5.4" diameter x 2.2" height
Made In USA
yes
Maximum Operating Temperature
+100 °F;+38 °C
Minimum Operating Temperature
-10 °F;-23 °C
Operating Voltage
120V AC 60Hz w/ 9V Alkaline battery backup
Output Current
0.05 amps (standby/alarm)
Overall Height
2.0 in
Overall Width
5.6 in