ICN4P32SC35I - 4-F32T8 120/277V Elec Bal
Philips Advance
In-Stock: 1 available at other locations ( find a store with stock)
Call nearest store for Item Price
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
ICN4P32SC35I
Manufacturer
Philips Advance
Manufacturer's Part Number
ICN4P32SC35I
Description
4-F32T8 120/277V Elec Bal
Electronic Ballast, High Frequency; Instant Start; Normal Output, HPF Circuit; F32T8, FBO31T8, F32T8/U6 Lamp; Straight/U Lamp; 4 Lamp(S); 32 W Lamp Wattage; Input Voltage 120/230/277 V; Input Current 0.94/0.49/0.41 Ampere; Input Power 112 W; 50/60 HZ
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Lighting Controls - Electronic Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Electronic Ballast
UNSPSC
39111801 - Lamp ballasts
UPC/EAN/GTIN
781087106396 / 00781087106396 / 00781087106396
Weight per unit
1.15 (lbs/each)
Unit
Standard Packaging
Stock Availability
Nacogdoches
0 (Find nearest stock)
Attachments
ICN4P32SC35I - Specification Sheet
Images
ICN4P32SC35I - Large Image
Suggest Substitute Item
Features
Lamp Type
Lamp Wattage
32 W
Number Of Lamps
798
Dimensions and Weight
Size
9.5 INCH L X 1.7 INCH W X 1.18 INCH H
Descriptions
Additional Information
Commodity Description
Fluorescent Ballasts & Accy - Electronic
Description
4-F32T8 120/277V ELEC BAL
Long Description
Product Type
Electronic Ballast
Additional Information
Ballast Factor
0.88 in
Circuit Type
NORMAL OUTPUT, HPF
Input Current
0.94/0.49/0.41 AMPERE
Input Power
112 W
Input Voltage
120/230/277 V
Lamp Style
STRAIGHT/U
Maximum THD
10 PERCENT
Minimum Starting Temperature
0 DEG F
Power Factor
0.99 in