ICF2S26H1LDK - 2-26W T4 4PIN 120/277V Plug In CFL Elec Bal
Advance
In-Stock: 11 available locally (Nacogdoches, TX ) ( change location)
Catalog Number
ICF2S26H1LDK
Manufacturer
Advance
Manufacturer's Part Number
117788
Description
2-26W T4 4PIN 120/277V Plug In CFL Elec Bal
Ballast, Programmed, 26 W, 277 V Ac, 0.54 A, CFQ26W/G24Q Shape, Non Dimmable, 2 Lamps, 4.98 In Length, 2.4 In Width, 1 In Height, 1 Ballast Factor, 0.98 Power Factor, 50 to 60 HZ, Metal Housing Material, 10 % Total Harmonic Distortion, 5 Yr Warranty, 0.250 KG/Ea
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Electronic Fluorescent Ballast - Electronic Compact Fluorescent Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Electronic Ballast
UNSPSC
39101901 - Fluorescent ballast
UPC/GTIN
781087117781 / 00781087117781
Weight per unit
0.58 (lbs/each)
Unit
Standard Packaging
Stock Availability
Nacogdoches
11 (Check another store)
All Stores
337
Resources
Specifications Sheets
ICF2S26H1LDK - Specification Sheet
Images
ICF2S26H1LDK - Large Image
ICF2S26H1LDK - Large Image
Attachments
Suggest Substitute Item
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Features
Current Rating
0.54 A
Number Of Lamps
2
Shape
CFQ26W/G24Q
Voltage Rating
277 V ac
Wattage
26 W
Material, Color, and Finish
Housing Material
Metal
Dimensions and Weight
Height
1 in
Length
4.98 in
Width
2.4 in
Descriptions
Description
Extra Long Description
ADV 117788 ELE BAL (2) 26W CFL (4-P
Features
Long Description
Product Type
Ballast
Short Description
Ballast, 26 W, 277 VAC, Metal
Special Features
Energy Efficient Design;Compact and Lightweighthousing
Additional Information
Ballast Factor
1
For Bulb Type
CFL
Made In USA
yes
Package Quantity
1 CT;12 PK
Power Factor
0.98
Standards Met
UL Listed;CSA Certified;RoHS Compliant;CEC
Start Type
Programmed Start
Total Harmonic Distortion
10 %
Warranty
5 yr
Manufacturer Information
Brand
Signify Electronics
Manufacturers Part Number
ICF2S26H1LDK
Sub Brand
Centium
GTIN
UPC
Taxonomies, Classifications, and Categories
Category Description
ELECTRONIC BALLAST
Packaging
Weight
0.250 kg/EA
Weight per each
0.58
Carton
Package
12
Uses, Certifications, and Standards
Frequency Rating
50 to 60 Hz